Atomenergetikai Múzeum

Július

 

A fizika gyerekjáték (26. hét)

Az AEM YouTube-csatornáján, a lejátszási listák között egy igazán könnyed, A fizika gyerekjáték című sorozat is megtalálható, amely videók segítségével a gyerekek kedvenc játékai fedik fel, hogy mennyi érdekes fizikai jelenséget rejtenek.

Újraotthon (27. hét)

Időszaki kiállítások is gyakran helyet kapnak az AEM kiállítóterében, nem volt ez másképp az Újraotthon esetében sem, mely a környezettudatosság jegyében született. Az alkotók – akik a Paksi Atomerőmű Alkotó Energia pályázatának díjazottjai – a már nem használt anyagok újrahasznosításával, újragondolásával készítettek játékokat és használati tárgyakat, amelyekből egy szobát rendeztünk be a galérián. 

 Az első reaktortartály beszállítása (28. hét)

A VVER-440 típusú reaktortartályt a Plzeňi Škoda Művekben gyártották, magyar megrendelésre. Pozsonyba – 681 km út megtétele után – érkezett 1980. március 22-én délelőtt negyed 11-kor. Itt uszályba rakták, és a Dunán az Orlik nevű tolóhajó 14 óra 10 perckor indult el vele Magyarországra. A kellemetlen időjárás zavarta az útjukat, hiszen Budapest felett egy alkalommal meg is kellett állniuk a nagy köd miatt. Paksra március 24-én 17 óra 15 perckor érkezett az atomerőmű nehézkikötőjébe. Az ERBE szállítási szakemberei március 25-én 8 óra 5 perckor kezdték meg a tartály partra emeléséhez szükséges előkészítő munkákat. Ezt követően, 10 óra 20 perckor kezdték meg a tartály emelését. 10 óra 41 perckor megszólalt az Orlik hajókürtje, jelezve: paksi földre érkezett az első magyar atomerőmű reaktortartálya! A tartály fontosabb adatai: súlya 215 tonna, 11,80 m hosszú és 4,27 m átmérőjű, ám a csonkok felhegesztése után – amelyet a nehézkikötőben végeztek el – 4,71 m. Teljesítménye 1375 MW. A tartályban keringtetett 43 ezer köbméter/óra mennyiségű víz nyomása 125 kilopond/centiméter.

Játékok (30. hét)

Nemcsak online, de offline játékok egész tárháza garantálja a játszva tanulást korosztálytól függetlenül minden érdeklődő számára. A nyári táborok állandó főszereplője a memóriajáték és a múzeumos Dobble is, amelyek segítségével sok új atomenergetika témájú alapfogalommal ismerkedhetnek meg a gyerekek.

ESEMÉNYEK