Atomenergetikai Múzeum

Április

 

Atomsztorik (13. hét):

 A Paks FM és az Atomenergetikai Múzeum számos együttműködésben megvalósult műsort készített az elmúlt években, amelyek közül az egyik az Atomsztorik újratöltve című sorozat volt. 2021-ben az AEM saját Facebook-oldalának indulásakor debütált a műsor a rádió hullámhosszán, amelyeket a múzeum saját közösségimédia-platformjain (Facebook, YouTube) kuriózumnak számító audiovizuális tartalmakkal egészített ki.

Atomcool túra az első terepszemle évfordulóján (14. hét)

 

1969 tavaszán kezdődtek a tereprendezési földmunkák az atomerőmű telephelyén.
A fél évszázados évfordulóra emlékezve 2019-ben az Atomenergetikai Múzeum (AEM) túrát szervezett, amely az építkezés helyszínein haladt végig.
A rendezvényre eljött Szabó Benjamin, az építkezés kormánybiztosa, a vállalat későbbi igazgatója is, aki személyes emlékeit osztotta meg a hallgatósággal, majd koszorút helyezett el a biskói komptragédia emlékszobránál.
A hideg vizes csatorna mentén sétálva a túrázók egy kis tárlatvezetést is kaptak. Az évfordulóhoz kapcsolódva a múzeumnál egy emléktáblát helyeztek el, amelyet Pónya József nyugalmazott vezérigazgató leplezett le.
A túra következő állomása a Tájékoztató és Látogatóközpont és a Disputa szoborpark volt, majd a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. épületéhez sétáltak a látogatók.
Erről a jeles évfordulóról – amelyen az AEM a múltat ismét nem mindennapi formában kapcsolta össze a jelennel – méltóképpen emlékeztek meg a résztvevők.

Az atomerőmű építéséről szóló szovjet–magyar szerződés aláírása (15. hét)

1966. december 28-án írták alá a magyar–szovjet államközi egyezményt a Magyarországon megépítendő atomerőmű létestéséről. A 3145/1966.sz. kormányhatározat az atomerőmű megvalósításának alapdokumentuma.
A szovjet delegációt V. N. Novikov, a Szovjetunió Minisztertanácsának elnökhelyettese vezette, tagjai: A. M. Petroszjan, I. V. Alehanov, N. M. Csuprakov. A magyar delegáció vezetője Apró Antal, a Minisztertanács elnökhelyettese volt, tagjai: Vályi Péter, Szalai Béla, Kolos Richárd, Lévai András, Kökény Mihály és Szabó Benjamin.
A kormánydelegációk tagjai december 23-tól 28-ig Budapesten tárgyalásokat folytattak az atomenergia békés célú felhasználásáról Magyarország népgazdasági szükségleteinek kielégítésére. A megállapodás 800 MW összkapacitású atomerőmű felépítéséről szólt. 
A szovjet küldöttség delegációja és több más szakértője, az aláírást megelőző napon ellátogatott az Ikarus gyárba, ahol több műhelyt felkerestek, köztük azt, ahol a csuklós buszokat szerelték, amelyekből tíz darabot szállítottak a Szovjetunióba.

 


 

ESEMÉNYEK