Atomenergetikai Múzeum

November

 

Az 1. blokk párhuzamos kapcsolása sikeres volt (44. hét)

40 évvel ezelőtt országos figyelmet felkeltő technikai és technológiai esemény történt a Paksi Atomerőmű építkezésén. A mintegy tíz éve tartó megfeszített munka eredményeként 1982. december 28-án megtörtént az 1. blokk párhuzamos kapcsolása, a 2. számú turbina megkezdte a villamosenergia-termelést az országos hálózatra. Az országos hálózatra történő csatlakozási eseményen megjelent Méhes Lajos ipari miniszter, Kapolyi László államtitkár, az Állami Indítóbizottság elnöke, K. Papp József, a megyei pártbizottság első titkára, dr. Gugyi János, a megyei pártbizottság titkára, Császár József, a megyei tanács elnöke. A meghívottak között voltak az építkezésen dolgozó vállalatok vezetői. Jelen volt Szabó Benjamin kormánybiztos és Pónya József vezérigazgató, valamint aki még befért a blokkvezénylőbe.
Bajsz József ügyeletes mérnök 27-én éjfélkor jelentette Méhes Lajosnak, hogy felkészültek az első magyar atomerőmű párhuzamos kapcsolására. A jelentés után tájékoztatta a vendégeket az energetikai indítás eddig végzett manővereiről, majd éjfél után 10 perccel engedélyt kért a párhuzamos kapcsolás végrehajtására.
– Engedélyezem! – volt a tömör, de határozott válasz. Ekkor Bajsz József kiadta az utasítást a reaktort irányító operátornak, Kardos Imrének és a Gálos Tibor által vezetett villamos szakembereknek a párhuzamos kapcsolás végrehajtására.
– Generátor-relétér, figyelem! – szólt Gálos Tibor utasítása a generátornál dolgozó szakembereknek. – Az oszcillográf indul!
Két másodperc múlva, 1982. december 28-án 0 óra 13 perckor elhangzott a következő: Megvan! Ebben a pillanatban felhangzott a taps. Az atomerőmű 2. generátora megkezdte áramtermelését az országos hálózatra. 

Science is wonderful – Brüsszel (45. hét)

Páratlan lehetőség adódott az Atomenergetikai Múzeum számára: részt vehetett a Science is wonderful, vagyis a Tudomány csodálatos című kiállításon Brüsszelben 2019. szeptember 25–26-án. A kiállítás az Európai Kutatási és Innovációs Napok keretén belül zajlott, és célul tűzte ki a tudomány eredményeinek népszerűsítését, befogadhatóvá tételét. Az Euratom standjánál 8 kiállító váltotta egymást, egyedüliként az Atomenergetikai Múzeum kapott lehetőséget a kiállítás teljes időszaka alatt jelen lenni a látogatók és a diákok hatalmas érdeklődésének köszönhetően.

Wigner Jenő levelezése (46. hét)

Az atomerőmű építésének időszakában a hazai vállalatoknál politikai elvárás volt az úgynevezett szocialista brigádok alakítása. Az itt dolgozó fiatal szakemberek egyikét, Mester Sándort arra kérte főnökük, Balogh Ernő főmérnök, hogy szervezzen egy brigádot a frissen érkezettek körében. A főmérnök Wigner Jenő professzort javasolta névadónak, amelyet el is fogadtak.
Mester Sándor 1980. április 14-én elküldte bemutatkozó levelét az Amerikában élő tudósnak, amelyre már május 8-án megérkezett a válasz: „Kedves Mester brigádvezető! És Társaik! Nagyon köszönöm április 14-i levelüket. Elég távol vagyok Princetontól, és csak most ért el. Sajnos, nem tudom, mi a „névadónak” szerepe, és mi is a „névadó”, de tudom, örülnöm kell a választásuknak  és a szerep csak kellemes lehet. De talán még is jó volna, ha megírnák mi is a névadó?”
Éveken át folytatódott a levélváltás, amelyekben mindig előkerült a professzor magyarországi útjának lehetősége.
A várva várt találkozóra 1983. augusztus 31-én került sor Pakson. Wigner professzor feleségével, Eileen H. Pat. Hamiltonnal, valamint Marx György professzorral érkezett az építkezésre.
A program első részében brigádtalálkozón ismerkedett a brigád tagjaival, majd bejárták az építkezés területét. A terepi bejárás után került sor a Paksi Atomerőmű Vállalat vezetőivel történő találkozóra és az üzemelő 1. blokk megtekintésére, ahol Vámos Gábor ügyeletes mérnök adott tájékoztatást a blokk helyzetéről.
Késő délután a brigád díszebédet adott a vendégek tiszteletére, amelyen kötetlen beszélgetés alakult ki és még a mákos tészta is szóba került, amelyet Amerikában nem fogyaszthatnak. A napi program vacsorával fejeződött be, de már nem Pakson, hanem Budapesten a Gundel étteremben, ahol Pónya József vezérigazgató volt a házigazda.  

ESEMÉNYEK