Atomenergetikai Múzeum

Szeptember

 

Wigner Jenő Pakson (35. hét)

1979-ben több ERBE-s mérnök és technikus jött dolgozni a Paksi Atomerőmű Beruházásra. Ebben az időben a hazai vállalatoknál szokás volt szocialista brigádokat alakítani, amelyek száma a tárgyalt időszakban száznál több volt Pakson.

A fiatal ERBE-s szakemberek egyikét, Mester Sándort arra kérte főnökük, Balogh Ernő főmérnök, hogy szervezzenek egy brigádot a frissen érkezettek körében. Mester Sándor vállalta a feladatot, majd amikor már 14 fő csatlakozott a tervhez, megkérdezte Balogh Ernőt, hogy ki legyen a brigád névadója. A főmérnök Wigner Jenő professzort javasolta, amelyet el is fogadtak.

Mester Sándor, miután megszerezte az USA-ban élő professzor címét, 1980. április 14-én elküldte bemutatkozó levelét, amelyre már május 8-án megérkezett a válasz: „Kedves Mester brigádvezető! És Társaik! Nagyon köszönöm április 14-i levelüket. Elég távol vagyok Princetontól és csak most ért el. Sajnos, nem tudom, mi a „névadónak” szerepe és mi is a „névadó”, de tudom, örülnöm kell a választásuknak és a szerep csak kellemes lehet. De talán még is jó volna, ha megírnák mi is a névadó?”

A gyors válasz mindenkit meglepett, majd éveken át folytatódott a levélváltás, amelyekben mindig előkerült a professzor magyarországi útjának lehetősége. Végre megérkezett a látogatásról szóló levél, amely nagy izgalmat keltett a beruházás irányítói között, természetesen felajánlva segítségüket. A várva várt találkozóra 1983. augusztus 31-én került sor Pakson. Wigner Jenő feleségével, valamint Marx György professzorral érkezett az építkezésre.

A program első részében brigádtalálkozón ismerkedett a brigád tagjaival, majd gépkocsiba szállva, bejárták az építkezés területét. A terepi bejárás után került sor a Paksi Atomerőmű Vállalat vezetőivel történő találkozóra és az üzemelő 1. blokk megtekintésére.

Késő délután a brigád díszebédet adott a vendégek tiszteletére, amelyen kötetlen beszélgetés alakult ki, és még a mákos tészta is szóba került, amelyet Amerikában nem fogyaszthatnak. A napi program vacsorával fejeződött be, de már nem Pakson, hanem Budapesten a Gundel Étteremben, ahol Pónya József vezérigazgató volt a házigazda, és jelen volt Kapolyi László ipari miniszter is.  A tudós és a brigád levelezését a múzeum őrzi, akárcsak a látogatás során készült audiovizuális felvételeket.

Múzeumtól múzeumig vonattal (36. hét)

Vonatos rendezvényünk több éven át a Múzeumok Őszi Fesztiváljának egyik programeleme volt, kicsiket és nagyokat egyaránt egy különleges kalandra hívott.

 Juhász Ferenc költő Pakson (37. hét)

Juhász Ferenc Kossut- és József Attila-díjas költő 1982. február 26-án látogatott az atomerőműbe, Marx György professzor és dr. Tóth Eszter neves fizikatanár kíséretében. A látogatókat Pónya József vezérigazgató fogadta, és kalauzolta őket az üzemlátogatáson.

Juhász Ferenc 1952-ben részt vett a Bécsben megtartott II. békekongresszuson. Innen eredhet az atomenergia iránti érdeklődése, amely során baráti viszony alakult ki közte és Marx György között.

Gondolati és költői világát jól tükrözik az Óda a repüléshez és Óda az atomerőműhöz című versei. Az utóbbi verse az Élet és Irodalomban jelent meg 1989. április 14-én, amelyhez egy külön zárórészt írt.

 

ESEMÉNYEK