Atomenergetikai Múzeum

Március

 

Élet az atomerőműben (9. hét):

 

Az Atomenergetikai Múzeum interaktív mesekönyvéből megtudhatjátok, hogyan születik az áram, és milyen érdekes dolgok történnek az atomerőműben.

Az Élet az atomerőműben című alkalmazást itt találjátok:

 

Play Áruház

 

App Store

 

 A múzeum 8. születésnapja (10. hét)

Az Atomenergetikai Múzeum megnyitásának 8. évfordulóját az intézmény rendhagyó módon ünnepelte 2020-ban.

A megnyitás évfordulójára összeállított programot az atomerőmű üzemi területének egy frekventált pontján, az Atomerőmű Tűzoltóság segítségével mutatta be a múzeum: emelőkosaras tűzoltóautóval és sugárárnyékolt járművel, folyékony nitrogénnel, hordóugratással, brutális fizikával kápráztatták el az arra járókat

A múzeum tevékenysége kapcsán az atomenergetika megismertetése mellett olyan ismeretanyagot is biztosít, amelyekről az energiatermelés kapcsán beszélni érdemes: a környezettudatosság, a megújuló energiaforrások, az atomerőművek klímaváltozást csökkentő hatása, az atomerőmű műszaki-innovációs tevékenysége. A mérnökutánpótlás fenntartásának fontossága szempontjából pedig megkerülhetetlenné válik a természettudományos orientáció: a múzeum befogadható módon közelíti a tudományos témákat, felkeltve ezzel a fiatalok érdeklődését.

 

 

1955-ös genfi atomenergia-konferencia (11. hét)

A kormányfők genfi értekezlete (1955. július 18–21.) megnyitotta az emberiség előtt a békés egymás mellett élés, a nemzetközi együttműködés útját. A 73 országból 1260 küldött és 800 megfigyelő az ENSZ-közgyűlés 9. ülésszakának határozata alapján ült össze. Az értekezleten együttvéve több mint ezer tudományos beszámolót és jelentést terjesztettek a plénum elé, amely anyagok súlya meghaladta a 200 tonnát. Hat genfi nyomda éjjel-nappal ezeket a dokumentumokat nyomta. Magyarországot az alábbi tudósok és szakemberek képviselték: Sebestyén János, a vegyipari és energiaügyi miniszterhelyettes, a küldöttség vezetője; Jánossy Lajos akadémikus, az Magyar Tudományos Akadémia tudományos titkára, a Központi Fizikai Kutatóintézet (KFKI) igazgatóhelyettese; Simonyi Károly, a fizikai tudományok kandidátusa, a KFKI igazgatóhelyettese; Pál Lénárd, a fizikai tudományok kandidátusa, a KFKI osztályvezetője; Szabó Ferenc, a Minisztertanács Ipari Osztályának helyettes vezetője.

ESEMÉNYEK