Atomenergetikai Múzeum

Programozható zsebszámológép

 

Programozható zsebszámológép

 

Az 1970-es években a világ legnagyobb számítógépgyártó vállalatai – elsősorban az Egyesült Államokban a Hewlett-Packard (H-P) és a Texas Instruments (TI) – egyre többet tudó, kis méretű, programozható kalkulátorokat (programozható zsebszámológépeket) kezdtek kifejleszteni és tömegesen gyártani. Ezeknek a viszonylag könnyen kezelhető és számos különböző feladatra alkalmazható számológépeknek a hazai gyártásában és elterjesztésében a 70-es, 80-as évek közepén meghatározó szerepe volt a Híradástechnika Szövetkezetnek (HT).

A Texas Instruments 1977-ben jelentette meg a világ egyik, akkori legjobb programozható tudományos zsebszámológépét, a TL-59-et, amely voltaképpen már egy kis számítógép volt. A nagy tudású masina 8 + 2 digites LED-kijelzővel, 100 szám megjegyzésére alkalmas memóriával, a programok tárolására beépített kis mágneskártyaíró, -olvasóval is rendelkezett, és 960 lépésig programozható volt. Az egyedi célfeladatokra szánt modellek (pl. pénzügyi vagy repülőnavigációs számológépek egyedileg kialakított billentyűzettel) cserélhető, kb. 5 ezer lépést tárolni képes, gyárilag beépített programkönyvtármodullal kerültek forgalomba. A készülékhez csatolható volt a PC-100 hőnyomtató töltőegység, amivel a készülék alfanumerikus karakterek nyomtatását, valamint nagy komplexitású számítások elvégzését és dokumentálását is lehetővé tette. A zsebszámológép képességeit mutatja az is, hogy megjelenésekor kb. 300 dollárba került.

Ez a számológéptípus volt az, amelyet a Híradástechnika Szövetkezet leghosszabb ideig, 1979-től 1985-ig „gyártott”, és PTK-1096 típusjelzéssel, KA-100 nyomtatóegységgel együtt forgalmazott (valójában csak a feliratok voltak magyarok, amiket alkohollal le is lehetett törölni). A számológéphez – az eredeti típussal azonos módon – tartozékként ROM-modulban (csak olvasható memóriaként) járt az 1. sz. programkönyvtár, amely a leggyakoribb matematikai problémákra írt rövid programokat tartalmazott. A számológéphez hálózati adapter és akkumulátortöltő, 150 oldalas magyar nyelvű használati utasítás, továbbá 40 db mágneskártya (tokkal együtt) tartozott. Az árakra jellemző, hogy az alapgép + nyomtató együtt 1983-ban – amikor az átlagkereset havi 4 ezer Ft körül mozgott – kb. 50 ezer Ft-ba került.

A Paksi Atomerőmű Környezet-ellenőrző Laboratóriuma kezdettől fogva rendelkezett egy eredeti TI-59 számológéppel PC-100A nyomtató- és töltőegységgel együtt. A készüléket elsősorban sorozatmérésekből kapott adatok – valamely minta aktivitásmérő berendezés által kapott beütésszámának – további kiértékelésére és dokumentálására használták. A mágneslemezre írt egyszerű programok lehetővé tették a beütésszámból a mérési körülmények paramétereinek (mintaadatok, mérési idő, detektorhatásfok, háttérbeütésszám, egyéb magfizikai jellemzők) figyelembevételével a vizsgált környezeti közeg) aktivitáskoncentrációjának gyors és pontos meghatározását.

 Ez a ritka darab is megtekinthető az Atomenergetikai Múzeum állandó kiállításában.

 

ESEMÉNYEK